• Job shadowing 06.5.-08.05.2024, Francúzsko, Nantes, Vallet

• 21.05.2024 08:35
      • Škola, ktorú sme navštívili vzdeláva deti vo veku 10-15 rokov, je to čiastočne súkromná škola financovaná štátom a katolíckou komunitou. Zameraná je na rozšírenú výučbu cudzích jazykov (španielčina, angličtina, nemčina a aj čínština). Niektoré predmety vyučujú formou CLIL. Počas nášho pobytu sme mali možnosť navštíviť hodiny nemeckého jazyka, anglického jazyka, hudobnej výchovy, biológie a telesnej výchovy.

• Na každej hodine sme si všimli:
        • Detí v triede je cca 30 a nedelia sa na skupiny na žiadnom predmete.
        • Výučba prebieha v skupinách:
          • na úvod hodiny bolo komunikované zadanie, každá skupina pracovala autonómne;
          • skupinová práca je využívaná na všetkých predmetoch;
          • príklad hodiny biológie v CLIL:
            • I. skupina pracovala s pedagógom (názorne, s pomôckami);
            • II. skupina vytvárala poster k danej téme;
            • III. skupina vypracovávala úlohy online na PC;
            • v rámci hodiny sa všetky tri skupiny vystriedali na týchto pozíciách.
        • Disciplína je kľúčová (deti boli ticho a v skupinách pracovali len na zadanej úlohe, bez rušenia sa navzájom).
        • Hodiny cudzích jazykov prebiehali primárne v danom cudzom jazyku.
          • Mali sme možnosť vidieť dve paralelné hodiny zamerané na rovnaké gramatické učivo s dvoma rôznymi prístupmi:
            • využitím hier použitie gramatického javu bez vysvetlenia a až na záver hodiny bolo zhrnutie a zapísanie „štruktúry javu“ zošita;
            • prístup použitia textu a posluchu, vysvetlenie si javu a následné precvičovanie v skupinách.
        • Hodiny sú 55min, v dvojblokoch, počas prestávok deti opúšťajú triedy a čakajú vonku na príchod učiteľa,
          •  každú prestávku trávia deti vonku na dvore.
        • Využívajú e-knihy, samostatnú prácu.
        • Škola disponuje samostatnou uzavretou a priestrannou knižnicou, ktorá slúži aj ako priestor na samo štúdium
        • Technické dielne sú tiež umiestnené v izolovaných priestoroch, o.i. sú vybavené 3D tlačiarňou a tiež zariadením na vytváranie objektov z polyuretánovej hmoty
          •  Žiaci sa učia obsluhovať SW, ktorý tieto prístroje riadi a zadáva im úlohy

Kolegovia vo Francúzsku majú záujem o spoluprácu s našou školou a tiež o výmenu žiakov, učiteľov.
        Ďakujeme za možnosť  vycestovať, vidieť iný školský systém a tešíme sa na prípadnú spoluprácu.
        Zacharčoková Henrieta, Rebrová Lýdia

Collège Saint Joseph, https://stjo-vallet.loire-atlantique.e-lyco.fr/