• Školský psychológ

Mgr. Lucia Kanisová

Od 1.9.2022 pôsobí na našej škole pani školská psychologička Mgr. Lucia Kanisová a je k dispozícii, žiakom, rodičom a zamestnancom školy. Pracovňu školského psychológa môžete nájsť na poschodí nad malou telocvičňou, vedľa 8.B.

Individuálnu konzultáciu, si môžete dohodnúť prostredníctvom emailu na adrese lucia.kanisova@mudronka.sk.  Psychológ sa v škole nachádza každý pracovný deň, od 8:00 do 15:00 h. Mimo dohodnutého stretnutia, môžu rodičia taktiež využiť konzultačné hodiny  v pondelok od 8:00 do 9:00 a stredu od 13:00 do 14:00 h.

Kedy kontaktovať školského psychológa

Žiaci

• ak sa trápiš pocitmi strachu, hanby, trémy na hodinách, pri odpovedaní či učení, alebo vo vzťahoch s kamarátmi,
        • ak ti nejde učenie a nedarí sa ti v školskom prospechu tak, ako by si chcel,
        • ak sa často cítiš smutný, alebo sa ti niečo smutné stalo a chceš sa o tom porozprávať,
        • ak ti niekto blízky zomrel alebo vážne ochorel,
        • ak sa doma vaši hádajú alebo rozvádzajú,
        • ak sa cítiš sám,
        • ak máš problém sa ovládať a prepadá ťa hnev, či zlosť,
        • ak potrebuješ pomoc s vyriešením nejakých konfliktov a hádok,
        • ak potrebuješ zlepšiť vzťahy v triede, s učiteľmi, doma s rodičmi alebo súrodencami,
        • ak ti niekto ubližuje v škole, triede, na internete, či sociálnych sieťach, alebo doma v rodine,
        • ak máš problém s alkoholom, fajčením, drogami, s jedlom, spánkom, závislosťou na internete, mobile, hrách a pod.,
        • ak máš problémy v láske alebo vo vzťahoch s rovesníkmi,
        • ak máš pocit, že tvoj život nemá zmysel,
        • ak nevieš, kam by si chcel ísť na školu a kam má tvoj život smerovať,
        • ak sa nevieš sústrediť pri učení, či príprave do školy,
        • ak sa chceš porozprávať a nemáš s kým,
        • ak máš akúkoľvek inú tému o ktorej by si sa chcel porozprávať.

Rodičia

• keď potrebujete konzultovať výchovné problémy Vašich detí alebo problémy s učením
        • keď má Vaše dieťa akékoľvek psychické problémy
        • pri potrebe riešenia zmien v správaní (sebapoškodzovanie, šikanovanie, záškoláctvo, separácia, problémy so stravovaním a pod.)
        • pri veľkých výkyvoch v prežívaní Vašich detí (smútok, zmeny nálad, strata zmyslu života, depresia, úzkosť, strachy, strata záujmov, tréma, hanba a pod.),
        • pri vzniknutej akútnej kríze v rodine (úmrtie, rozvod, choroba a pod.)
        • pri kooperácii škola a rodina.
        Školský psychológ v rámci školy taktiež spolupracuje so špeciálnym pedagógom, sociálnym pedagógom, výchovným poradcom a asistentom učiteľa a externe môže napr. spolupracovať s MŠ, CPPPaP, ÚPSVaR, lekármi atď.

Zásady práce
        Školský psychológ je viazaný tajomstvom a riadi sa zásadami dôvernosti. To v praxi znamená, že informácie ktoré sa na sedeniach od žiaka, rodiča, alebo zamestnanca školy dozvie, neposúva ďalej, s výnimkou súhlasu dotknutej osoby. O prípadných výnimkách, bude dotknutá osoba ústne informovaná pred začatím spolupráce primeraným spôsobom.
        Bližšie špecifikácie zásad práce školského psychológa sú v dokumente Informovaný súhlas, ktorý je nevyhnutné podpísať zákonným zástupcom dieťaťa, pred začatím spolupráce.
        Školský psychológ sa riadi etickým kódexom slovenskej komory psychológov.
        Link etická kódex
        Spolupráca so školským psychológom je na báze dobrovoľnosti a je možné ju kedykoľvek prerušiť. Takáto spolupráca môže byť odporučená alebo ponúknutá, nie je však možné nikoho k takejto spolupráci nútiť.
        Súhlas s činnosťou psychológa v škole
        Pre vykonávanie odbornej činnosti psychológa v škole, je nevyhnutný súhlas zákonných zástupcov žiakov - Informovaný súhlas.
        Individuálny  súhlas
        Individuálna spolupráca so školským psychológom je vždy iniciovaná buď zo strany zákonného zástupcu, učiteľa, alebo žiaka. Na túto spoluprácu je nevyhnutný písomný súhlas zákonného zástupcu na individuálnu spoluprácu.
        Školský psychológ môže spoluprácu zákonnému zástupcovi navrhnúť, o spoluprácu však sám nežiada, ani ju nemôže nariadiť. Žiadosť o spoluprácu môže byť v emailovej alebo ústne forme, a vedie sa o nej písomný záznam.

1. stretnutie
        V prípade záujmu zákonného zástupcu, žiaka alebo po návrhu učiteľa o spoluprácu so školským psychológom prichádza k dohodnutiu prvého stretnutia. Prvého stretnutia sa zúčastní osoba, ktorá iniciovala spoluprácu. V prípade, že o spoluprácu požiada dieťa, školský psychológ kontaktuje zákonného zástupcu, a dohodnú si prvé stretnutie spoločne aj s dieťaťom.
        V prípade, že dieťa prinesie podpísaný informovaný súhlas zákonným zástupcom, je možné začať spoluprácu bez prítomnosti zákonného zástupcu. Takáto situácia sa môže vyskytnúť práve v prípade, keď sa na psychológa obráti práve dieťa. V takýchto prípadoch je často téma s ktorou dieťa prichádza pre neho veľmi citlivá a nechce o nej pred rodičom hovoriť.
        V prípade, že zákonný zástupca chce byť informovaný o čase stretnutia/í školského psychológa s dieťaťom, psychológ má povinnosť zákonného zástupcu vopred informovať.
        Priebeh 1. stretnutia
        V priebehu prvého stretnutia sa zúčastnení dohodnú, s kým bude psychológ pracovať a na akých témach. Taktiež si na prvom stretnutí dohodneme podmienky spolupráce a pravidlá, vysvetlíme si spôsob práce psychológa, preberieme očakávania, kto bude na jednotlivé stretnutia chodiť a otvoríme tému, ktorú budeme riešiť. Na prvom stretnutí sa taktiež bližšie pozrieme na informovaný súhlas. V prípade záujmu si môžeme dohodnúť nasledujúce stretnutie.