Job shadowing, Stepping Friskole, Dánsko
- 07.05.2024 11:19
V rámci medzinárodného projektu Erasmus+ finančne podporovaného Európskou úniou a konzorciou IH Bratislava sme v dňoch 11. – 12. apríla 2024 absolvovali job shadowing v Stepping Friskole v Dánsku. Spolu s nami absolvovali mobilitu so žiakmi deti a učitelia zo ZŠ Nejedlého, čo nám umožnilo oboznámiť sa aj s fungovaním mobility žiakov.
Počas dvoch dní v škole sme absolvovali hodiny jazykov, telesnej výchovy, matematiky a prírodných vied, rozhovory s naším mentorom p Andersom Johansenom, pani riaditeľkou, daľšími učiteľmi, ako aj iné aktivity (Morning songs, prehliadka Steppingu, exkurzia na farmu).
Stepping Friskole je komunitná škola, ktorá je založená na filozofii otvorenosti a spolupráce žiakov, rodičov, miestnej komunity. Pozornosť sústreďuje na to, aby sa deti v škole cítili dobre, bezpečne, akceptované a prijímané, vedomé si svojej hodnoty a jedinečnosti. Systém výchovy a vzdelávania, sa zameriava na rozvoj samostatnosti, zodpovednosti, tvorivosti a schopnosti spolupracovať, vychováva deti k vzájomnému rešpektu, k ekologickému správaniu a úcte k tradíciám. Škola má 125 žiakov od 6 do 15 rokov, v areáli sa nachádza aj materská škôlka.
Odborné učebne (učebňa hudobnej výchovy, prírodných vied, kuchynka), triedy a školský klub sú dobre vybavené funkčným nábytkom a pomôckami. Na vyučovanie telesnej výchovy slúži športová hala a dve trávnaté futbalové ihriská. V priestoroch školy sú oddychové zóny a knižnice na chodbách. Spoločný priestor pre učiteľov je otvorený, prístupný pre žiakov v prípade potreby, poskytuje možnosť oddychu a vzájomnej komunikácie.
Každý žiak aj učiteľ má svoj tablet, žiaci na 2. stupni nepoužívajú učebnice ani zošity (len výnimočne). Všetky učebné materiály sú dostupné online, v každej triede je monitor, na ktorý sa môžu žiaci aj učitelia pripojiť. Vzťah medzi učiteľom a žiakom je priateľský, vzájomne rešpektujúci.
Deti prichádzajú do školy najčastejšie školským autobusom alebo na bicykloch. Školský deň začína o 8:00 h stretnutím všetkých žiakov a učiteľov pri Morning songs, kde si zaspievajú 4 piesne zablahoželajú oslávencom a oboznámia sa s aktuálnym programom dňa. Vyučovanie začína o 8:20 h, zvoní vždy len na začiatku hodiny. Prestávky trvajú 30 min (po 1. a 3. hodine) a deti ich trávia vonku za každého počasia, dozor počas prestávok vykonávajú vždy 3 žiaci zo 6. ročníka. Vyučovanie na 2. stupni končí o 14:05 h, resp. 14:50 h.
Predmety sú rozdelené do troch vzdelávacích oblastí – prírodné vedy, humanitné vedy a praktické (kreatívne) predmety. V triedach je 9 - 16 žiakov, na hodine sú dvaja učitelia (druhý učiteľ funguje ako asistent učiteľa, pomáha žiakom, ktorí to potrebujú a žiakom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami, kontroluje splnenie zadaných úloh). Na 1. stupni sa deti učia prostredníctvom príbehov (Storytelling). Na 2. stupni žiaci často pracujú v skupinách, riešia problémové úlohy, tvoria projekty, na spestrenie vyučovania využívajú hry, súťaže a kvízy. Vyučovanie prírodovedných predmetov je integrované v predmete Science, čo umožňuje lepšie porozumieť prírodným procesom a chápať ich v súvislostiach. Vyučovanie cudzích jazykov (angličtiny, nemčiny) kladie dôraz na schopnosť komunikovať.
Žiaci sú hodnotení cca štvrťročne na základe prezentovania projektov a overovania vedomostí k danej téme percentuálne, na konci 9. ročníka skladajú záverečné skúšky - národné testovanie zo 7 predmetov elektronicky, individualizované pre každého žiaka. 10. ročník je dobrovoľný a je ukončený praktickou skúškou.
Počas job shadowingu sme mali možnosť spoznať školský systém považovaný za jeden z najlepších na svete, k čomu nepochybne prispievajú priestorové možnosti, materiálne a personálne zabezpečenie a motivujúce finančné ohodnotenie zamestnancov školy. Z Dánska si odnášame veľkú dávku inšpirácie pre našu pedagogickú prax.
J. Savčinská, I. Prieložná
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články