• Mobilita v Portugalsku z pohľadu našich deviatakov

• 21.03.2024 12:54
      • Odchod sme mali v stredu 21.2.2024. O 15:00 nám išiel autobus na Viedenské letisko z ktoré ho sme mali let lietadlom  RYANAIR  o 18:40 na letisko v Portugalsku, Porto. Tam sme čakali na autobus, ktorý odchádzal o 23:00 a odviezol nás na zástavku v Guimaraes 3 minúty od nášho hotelu Ibis, kde sme boli ubytovaní.

• Vo štvrtok 22.2.2024 sme prišli na základnú školu vo Felgueiras, kde sme mali hodinu portugalčiny a výtvarnej výchovy so žiakmi desiatej triedy. Na hodine portugalčiny nám odprezentovali prezentáciu o Portugalsku žiaci desiatej triedy. A následne prezentovali aj naši žiaci Samuel Sivák,  Omar Ahmed a Natália Zagyiová prezentáciu o Slovensku. Na výtvarnej sme vyrábali kľúčenky z klbka. Po hodinách sme mali obed v školskej jedálni. Mali sme rizoto s rybou. Potom sme sa vrátili späť na náš hotel, kde sme mali oddych na pár hodín. A o 16:00 sme sa išli pozrieť do mesta a tam sme sa boli pozrieť na hrad Castelo de Guimaraes. Nakoniec sme deň zakončili večerou v tradičnej portugalskej reštaurácii.

V piatok 23.2.2024 druhý deň sme taktiež išli do školy, kde sme mali výtvarnú výchovu a dokončovali sme naše prívesky a vytvorili papierové knižky. Potom sme mali telesnú výchovu, kde sme hrali volejbal so žiakmi desiatej a deviatej triedy. Po telesnej výchove sme mali obed. Na obed sme mali cestoviny s mäsom. V priebehu dňa sme ešte išli na trhy s oblečením a rôznymi ďalšími produktmi. Taktiež sme mali v pláne ísť na Monte da Penha, ale bohužiaľ pršalo, a tak sme sa rozhodli znovu preskúmať mesto Guimaraesu.

V tretí deň sobotu 24.2.2024 sme išli z vlakovej stanice Guimaraes do Porta. Tam sme vystúpili na Sao Bento vlakovej stanici, z ktorej sme išli pozrieť jednu z najstarších knižníc v Portugalsku - Livraria Lello. Potom sme išli do Catedral do Porto a následne sme pokračovali ďalej do mesta, kde sme si pozreli stánky so suvenírmi a našli sme tam reštauráciu, kde sme sa naobedovali. Po obede sme sa zviezli vyše storočnou električkou dolu ku Atlantickému oceánu. Tam nás spláchol oceán, takže sa nám nepodarilo pozrieť si portské akvárium Sea Life center. Nakoniec sme si museli ísť rýchlo kúpiť náhradné oblečenie. Potom sme sa išli navečerať do najkrajšieho McDonaldu. A rýchlo sme bežali naspäť, aby sme stihli vlak do Guimaraesu.

25.2.2024 sme sa úspešne všetci vrátili naspäť do Bratislavy s úžasnými spomienkami na Portugalsko.

Sme veľmi vďační za to, že sme mohli ísť na túto mobilitu v Portugalsku.

Tejto mobility sa zúčastnili žiaci 9.A/B (Viky Pham, Sophia Pápayova, Ema Lazúrová, Katarína Štadlerová, Maruška Herhonková, Natália Zagyiová, Samuel Sivák, Maximilián Dušek, Krištof Kordoš, Omar Ahmed) a učiteľský dozor (Ľubor Maťátko, Alžbeta Šimuneková a Milada Švárna).

FOTO ►