• Popular Approaches for Inclusion

• 11.03.2024 14:55
      • Europa Teacher Academy v rámci projektu Erasmus+ zorganizovala kurz zameraný na trendy a priority výučby v 21.storočí. Kurz sa konal v španielskej Valencii s presným názvom: Popular Approaches for Inclusion: Don Milani, Freire, Freinet, Malaguzzi and More.

• Jednotlivé časti kurzu boli zamerané na:

• - Výzvy výchovy a výučby v 21.storočí

• - Freinet a jeho „Prirodzená metóda vyučovania“

• - Freire aj jeho transformácia (The theatre of the oppressed)

• - Don Milani a jeho „List učiteľovi“

• - Vyučovanie zamerané na študenta (student centerd education)

Kurz bol vedený primárne formou diskusie, skupinovej práce, hier a výmeny skúseností. Účastníci boli z Francúzska (časti Reunion), Talianska, Portugalska, Nemecka. Bolo zaujímavé sa dozvedieť, že školské systémy v týchto krajinách prechádzajú reformou smerovanou primárne na rozvoj tzv. mäkkých zručností (soft skills) a upúšťa sa od memorovania sa vedomostí. V popredí sú metódy ako:

• - projektové vyučovanie

• - skupinová práca

• - schopnosť spolupráce iInklúzia.

Práve inklúzia sa stala ústrednou témou seminára, nakoľko sa nejedná len o inklúziu detí so špeciálnymi potrebami, ale primárne o inklúziu detí z iných krajín, ktoré čelia jazykovým a kultúrnym bariéram.

Náš postoj v rámci výučby by sa mal zamerať práve na túto kľúčovú časť – inklúziu detí z iných kultúr. S tým súvisí budovanie povedomia a zručností našich detí k:

• - otvorenému spôsobu myslenia

• - tolerancii

• - ochote pomáhať

• - ochote spolupracovať

Samotný kurz bol hradený z financií EÚ Erasmus +, v ktorom sme zapojený v rámci konzorcia IH Bratislava.

Rebrová Lýdia                                                                                                           V Bratislave, 11.03.2024

FOTO ►