• Kurz MAKERSPACE & OUTDOOR LEARNING – 24.-26. apríl, Aalborg, Dánsko
      • Kurz MAKERSPACE & OUTDOOR LEARNING – 24.-26. apríl, Aalborg, Dánsko

      • 09.05.2024 09:28
      • Miestny vzdelávací úrad v meste Aalborg má skúsenosti s hosťovaním medzinárodných skupín učiteľov, preto zostavil intenzívny trojdňový Erasmus+ kurz pod taktovkou skupiny výchovných poradcov – lektorov Andersa, Ann Katrine a Sørena, ktorí začínali ako učitelia a teraz sú odborníci na uľahčovanie každej oblasti vzdelávania.

      • Kurz bol zameraný  na makerspace, outdoor, medzinárodnú kultúru, aktuálnosť vo výučbe, motiváciu, hravé učenie, dizajn modelov a zručnosti 21. storočia.

        Lektori nič nenechávali na náhodu a mesiac pred kurzom usporiadali on-line stretnutie všetkých účastníkov kurzu. Zo Slovenska sme boli prihlásení traja učitelia, ostatní učitelia boli z Islandu, Nemecka, Belgicka, Dánska a Portugalska. Na on-line stretnutí sa nám lektori predstavili a tu sme sa dozvedeli presnejšie, čo nás bude čakať počas troch dní kurzu v Aalborgu - čo si máme pripraviť a priniesť so sebou a ďalšie informácie o meste a školách v meste. Na stretnutí si odskúšali na nás formou hry, ako vieme medzi sebou kooperovať a odkomunikovali nám, na aké počítačové programy sa máme zaregistrovať, aby sme boli pripravení pracovať na kurze. Týždeň pred odchodom do Aalborgu nám zaslali kompletný program s adresami, kde sa bude konať každá aktivita kurzu, keďže aktivity boli diverzifikované na viacerých miestach v meste.

        Našu mobilitu zabezpečoval International House Bratislava a postaral sa o vybavenie leteniek, hotela, poistenia a všetkých potrebných súčastí spojených s kurzom. International House Bratislava zabezpečil aj človeka, ktorý nám bol nápomocný prostredníctvom telefónu počas celej našej cesty. Našťastie sme nič riešiť nemuseli , „ všetko sa obišlo bez zbytočných zaškobrtnutí“.

        Moja cesta začala autom z Bratislavy na Viedenské letisko do Billundu (mesta kociek Lega). Z Billundu do Aalborgu boli dve možnosti – kombinácia autobusu a vlaku alebo autom z požičovne na letisku. Na letisku som si vyhľadala slovenských kolegov a naplánovali sme si cestu do Aalborgu. Využila som cestu autom z toho dôvodu, aby som videla čo najviac z krajiny a zastavila sa na zaujímavých miestach. Do hotela v centre mesta som dorazila neskoro večer, takže som už vedela, že v centre ťažšie zaparkujem a nestihnem to do 22h. Na hoteli na všetko mysleli, tak ma informovali o uložení kartičky na vstup do hotela v obchode naproti (bežná prax). Hotel bol čistý, s prevahou slovenského personálu na recepcii a bol situovaný na vychýrenej párty ulici (na izbe sme si našli aj štuple do uší v prípade potreby).

        V utorok bol predo mnou takmer celý deň voľna, nakoľko prvé stretnutie s lektormi a ostatnými kurzistami bolo až podvečer. Deň som využila na spoznanie centra mesta a jeho pamiatok, drobné nákupy, návštevu mestského múzea a Utzon centra (Utzon – dánsky architekt, ktorý navrhol budovu opery v Sydney). V centre bola interaktívna výstava o tomto diele, o stavebných technikách, priestor na tvorenie pre deti, robotické centrum, priestory pre učenie sa mladých architektov..., t. j. centrum, kde sa dá stráviť celý deň a ani hladní nebudete).

        Večer sme už boli na spoločnom zoznamovacom stretnutí s lektormi a s ostatnými kurzistami z iných krajín v jednom z hotelov pri železničnej stanici. Na stretnutí sme spropagovali Slovensko a priniesli sme aj sladkosti zo Slovenska na ochutnanie.

        Nasledujúci deň sme začali na Aalborg Kulturskole Børn & Unge cca 45 min pešou chôdzou od nášho hotela. Tu nám predstavili Aalborg, fakty a organizáciu škôl v Aalborgu. Dostali sme kartičky s QR kódmi, ktoré sme mali neustále pri sebe a ktoré slúžili na pripnutie našich prác na web, na kontakty s kolegami a na prehľad celodenného programu. Po oboznámení sa s programom dňa sme prešli k networkingovým aktivitám. Ako sľubovali, že kurz bude intenzívny, tak aj bolo. Aktivita sa rýchlo striedala za aktivitou. Pracovali sme ako samostatne, tak aj vo vylosovaných rôzne mixovaných skupinách. Z teórie sa plynulo prechádzalo do praktických prác – rýchla otázka / rýchla odpoveď. Z vyhotovených zadaní sme museli vyhotoviť krátke videá prezentujúce náš produkt a zavesiť toto video na stránku cez QR kód. Trojčlenná skupina, v ktorej som bola aj ja, prezentovala navrhnutú školu a jej filozofiu – Open Mind, ktorú sme vyhotovovali z rôzneho odpadového materiálu. Všetci sme mali rovnaké podmienky – premiešané skupiny, rovnaký prístup k pomôckam a k odpadovému materiálu. Po ukončení aktivity sa prezentačné videá našich prác premietali medzi všetkými účastníkmi. Cieľom aktivity bol dizajn / tvorba ako proces, čomu predchádzal teoretický úvod k tvorbe a modelovému dizajnovaniu.

        Po aktivitách v interiéri sme prešli do exteriéru, kde sme dostali fotografie žiakov s ich diagnostikou. Nasledoval rad otázok, ako bude konkrétny žiak na fotografii reagovať na rôzne situácie vo výchovno-vzdelávacom procese. Aktivita bola zameraná na uvedomenie si diverzity v školských triedach. Po obede sme sa venovali posilňovaniu technologických zručností teoreticky a prakticky. Znova sme si vylosovali skupiny, v ktorých sme pracovali s Lego Spike Prime – skladali sme svojho „chrobáka Hoppera“ a programovali sme jeho pohyb. Jednotlivé skupiny medzi sebou súperili v súťaži „Hopper race“. Poslednou aktivitou bol 3D dizajn v programe „tinkercad“, kde nám ukázali niektoré funkcie a modelovali sme domček v 3D.

        Po aktivitách naša trojčlenná skupina si naplánovala výlet autom na najsevernejšie pobrežie Dánska.

        Nasledujúci deň sme nemali takmer žiadny voľný čas pre seba. O ôsmej hodine ráno sme už boli v plnej pohotovosti vo vzdialenejšej Vesterkaeret Skole. Tu nám predstavili školu a ukázali nám svoj „Makerspace“, kde pani učiteľka pracovala so štyrmi žiakmi. Miestnosť bola venovaná 3D tlači, rezaniu fólií – vyhotovovaniu samolepiek a laserovej rezačke dreva. V miestnosti mali ešte počítač s príslušnými programami  - Tinkercad a Canvas. V škole sme si boli pozrieť aj ďalšiu miestnosť na tvorenie a na rozvoj zručnosti detí – učebňu výtvarnej výchovy. Následne sme sa presunuli na školský dvor, kde prebiehalo outdoorové vyučovanie predškolákov – šesťročných detí. Tu boli štyria učitelia a cca max. dvadsať detí, ktoré čistili zeleninu, varili polievku, cestoviny, sekali drevo, udržiavali oheň a piekli chlieb. Takéto vyučovanie u nich prebieha pravidelne každý pondelok a ak sa dá, tak aj v iný deň v týždni. Potom sme sa presunuli do interiéru a venovali sme sa produkcii videí pomocou greenscreenu na zadanú tému. Vyhotovenú prácu sme zavesili na požadovanú stránku a presunuli sa k fjordu na ďalšie outdoorové aktivity. Tu sme pracovali / hrali sa spočiatku ako jedna veľká skupina, ale aj samostatne. Tiež sme pracovali vo vylosovaných skupinách s tými účastníkmi kurzu, s ktorými sme ešte nepracovali a neprišli do pracovného kontaktu. Na plnenie aktivity sme si vylosovali otázku / úlohu, ktorú sme v rámci skupiny museli spoločne zrealizovať. Našou úlohou bolo vyhotoviť z materiálov, ktoré sú v okolitej prírode dva hudobné nástroje. Podarilo sa pomerne rýchlo a výsledok  /foto sme opäť zavesili na požadovanú stránku. Po aktivitách sme si šli pozrieť blízky fjord a pripraviť sa na spoločnú prehliadku mesta s lektormi pred spoločnou večerou. Deň bol dlhý a unavení sme sa vrátili pred desiatou na hotel. 

        Posledný deň kurzu prebiehal zatiaľ pre nás na najvzdialenejšom mieste od hotela  - Trekanten Kulturhus. V tomto objekte bola knižnica a rôzne miestnosti na tvorenie. Ponúkli nám, že si máme vybrať dve aktivity z troch ponúkaných. Osobne som si vybrala rezanie fólií a laserovú rezačku dreva. Treťou možnosťou bolo vyhotovovanie podcastov v štúdiu. Počas aktivít nám ukázali príslušné programy, v ktorých sme sa museli veľmi rýchle zorientovať a vyhotoviť v nich návrh výrobku, ktorý sa následne vyrábal, takže sme videli výsledok svojej práce. Po obede sme sa presunuli peši na Mellervang Skole – bola to škola pre deti s individuálnymi potrebami. V škole sme sa so žiakmi nestretli, iba sme využili a popozerali si priestory netradičného iného vyučovacieho priestoru „The wicked room“, ktorý bol hravý, experimentálny a kreatívny a ponúkal inú,odlišnú cest, prístup k učeniu. Aj v tomto priestore sme hrali hry, učili sa, pracovali vo dvojiciach a v skupinách. Nakoniec sme pracovali v národných skupinách a  dostali sme krabicu pomôcok. Po slede rýchlych otázok a odpovedí  sme museli v skupine sformulovať naše závery, hodnotenia vyplývajúce z kurzu a ako ich implementovať u nás. Výsledkom bol projekt na veľkoformátový papier, ktorý každá skupina prezentovala ostatným participantom kurzu. Nasledovalo zhodnotenie kurzu, dostali sme prístup pomocou QR kódu na dotazník záverečného hodnotenia kurzu, rozlúčili sme sa a každý šiel svojou cestou. Slovenská skupinka sa pobrala do hotela a zasa podvečer vyrazila na krátky výlet po okolí. Návrat domov bol opätovne z Billundu do Viedne v nasledujúci deň večer. Počas dňa návratu bolo možné prezrieť si ešte nejaké to dánske mestečko, prípadne Legohouse v Billunde a presunúť sa na letisko.

        Kurz by som odporúčala všetkým, ktorí učia predmety ako výtvarná výchova (animácie, greenscreen, podcasty...) a techniku (nové technológie a ich aplikácia priamo vo vyučovaní – canvas, 3d cad programy na 3D tlač, foil cutter, laserové rezanie dreva...) a z dôvodu výmeny informácií medzi učiteľmi z rôznych krajín, ukázania nových možností práce vo vyššie uvedených predmetoch a z dôvodu identifikácie nových priestorov na outdoorlearning v rámci vlastnej školy.

        Odporúčania na záver: Na kurz (ak by ste sa prihlásili v nasledujúcom období) treba dobré a pohodlné topánky, pohodlné oblečenie podľa sezóny, najlepšie športové, powerbanku k mobilu, plne nabitý notebook každý deň, drobné na mestskú dopravu. Keďže aktivít je veľa, veľa kurzistov, môže sa stať, že jednoducho už nevyjde čas na vyhotovenie vášho výrobku, máte pocit, že niečo nestíhate – to všetko je normálne a prirodzené, pretože sa s niektorými vecami stretnete prvýkrát a kurz trvá iba 3 dni.

        Ivana Lisická, ZŠ Mudroňova Bratislava

        FOTO ►

        Video ►

      • Naspäť na zoznam článkov