• Mobilita študentov z Lisabonu a Felgueiras

• 16.02.2024 17:49
      • V studenom zasneženom januári sme privítali mobilitu 10 študentov z portugalských miest Lisabon a Felgueiras. Spolu s deťmi sa 4 učitelia zúčastnili tzv. job shadowingu na našej škole.

• Okrem hodín anglického jazyka, slovenského a nemeckého, priatelia z Portugalska sa prišli pozrieť aj na našu hodinu chémie v VIII.B triede.Pripravili sme si pre nich hlavne pokusy s oxidom uhličitým v tuhom (suchý ľad) a plynnom skupenstve a aj iné zaujímavé pokusy.

Miško Čech si po anglicky pripravil výbornú prezentáciu o suchom ľade, o jeho objavení, vlastnostiach, bezpečnosti pri práci a použití v praxi. Potom žiaci VIII.B predviedli za doprovodu hudby postupne svoje pripravené pokusy.

Nakoniec si žiaci z Portugalska mohli aj pokusy vyskúšať. Veľmi sa im to páčilo. Portugalským študentom neunikli ani vyučovacie hodiny predmetu Technika. Ako prvú z „Techník“ absolvovali u skupiny dievčat v 7.A triede. Vyučovacia hodina prebiehala štandardne – pokračovali sme v našej rozrobenej práci v skupinkách na výrobku – drevenom stromčeku. Portugalskí učitelia boli prekvapení, ako dokážeme so žiakmi plnohodnotne vykonávať praktické dielenské práce mimo špecializovanú učebňu, t. j. v triede. Aby sa portugalskí žiaci nenudili iba prizeraním sa  na výrobu dreveného stromčeka, dali sme im materiál, náradie a technický výkres, čím sme ich zapojili do práce. Odmenou portugalským žiakom za ich prácu bol vyhotovený drevený stromček. Pre portugalských žiakov bola vlastná výroba dreveného stromčeka prvou praktickou technickou prácou počas ich školskej dochádzky. Podľa ich reakcií, bolo to veľmi zaujímavé a všetky kroky práce si portugalskí vyučujúci dôsledne fotograficky dokumentovali.

Ďalšia vyučovacia hodina predmetu Technika prebiehala v V.B triede v skupine chlapcov. Tu už sme niekoľko hodín po sebe pracovali na výrobku – drevenej kľúčenke. Výrobok sme finalizovali, t. j. z praktickej technickej práce sme prešli na prácu výtvarného charakteru. Kľúčenky bolo potrebné pomaľovať. V triede to „klapalo“. Každý žiak vedel, čo má robiť. Návšteva si z hodiny odniesla vlastnoručne vyrobené kľúčenky s motívom slovenskej výšivky. Dostali sme aj slová pochvaly, nakoľko naši žiaci už v piatom ročníku poznajú vybrané pracovné nástroje, vedia ich používať a zároveň majú jedinečnú možnosť reálne pracovať a učiť sa na technike ako teoreticky, tak aj prakticky.

Nasledujúca vyučovacia hodina bola v 7.B v skupine dievčat, ktoré dokončovali výrobok. Hodina bola poňatá voľne – „dorábky“ výrobku a vzájomná konverzácia v pracovných skupinách s portugalskými žiakmi.

Niektoré z momentiek z hodín nájdete v priloženej fotogalérii.

FOTO ►