• Ylivieska, Fínsko – pracovná cesta, job shadowing – Erasmus+

• 02.05.2023 09:49
      • V termíne od 17.04.2023 do 22.04.2023 sme sa zúčastnili (za II. stupeň – Henrieta Zacharčoková, za I. stupeň – Michaela Chrenková) job shadowingu v rámci medzinárodného projektu Erasmus+ finančne podporovaného Európskou úniou a konzorciom IH Bratislava.

Miestom konania bolo ľadovo krásne Fínsko (Ylivieska). Z jedenástich škôl v Ylivieske sme priamo navštívili štyri, bol to mimoriadne obohacujúci zážitok, ktorý nám rozšíril obzory po profesijnej aj osobnostnej stránke.

• Prichádzame naspäť domov inšpirované, rozhľadené a motivované. Sme nesmierne vďačné, že môžeme naše pozorovania, skúsenosti, zážitky a dojmy zdieľať s našimi kolegami a žiakmi, a tak napredovať ako škola vpred.

V oblasti fínskeho modelu vzdelávania za veľmi podnetné a v praxi zaužívané považujeme nasledujúce:

• dochádzanie do školy na bicykloch (v zime tiež, kombinované s lyžami);

• prestávky trávené vonku (do -17 stupňov);

• učebňa kuchyne – žiaci sa učia variť, pripravovať si jedlo aj po sebe upratať, prať a žehliť;

• dielne – práca s drevom, kovom, 3D tlačiareň;

• žiaci sú vedení k samostatnosti zo strany rodičov aj učiteľov;

• žiaci sa prezúvajú (všetci) ráno, aj po každej prestávke, chodia v škole v ponožkách;

• ŠKOLA AKO INŠTITÚCIA JE AUTORITOU, PEDAGÓG JE AUTORITA, DÔVERA V SYSTÉM, ŠKOLSTVO AKO PRIORITA VLÁDY.

Naše silné stránky:

• Ako učiteľka anglického jazyka dokážem posúdiť úroveň jazykových schopností v angličtine našich žiakov a žiakov v iných krajinách. Naši žiaci z toho vychádzajú porovnateľne lepšie.

FOTO ►