• Mgr. Lýdia Lackovičová

utorok, 8:00 - 8:45 h

streda 14:00 - 15:00 h

konzultáciu je potrebné dohodnúť vopred

Školský špeciálny pedagóg je odborný zamestnanec školy, ktorý pracuje so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP). Hlavnú náplň práce špeciálneho pedagóga, tvorí priama činnosť so žiakmi so ŠVPP, ktorú realizuje v plne vybavenej kancelárii (učebni) alebo v triede. Individuálne reedukačné intervencie zamerané na jednotlivé oslabenia žiakov a rozvoj špecifických funkcií (RŠF) prebieha podľa stanoveného rozvrhu najčastejšie v rozpätí jednej vyučovacej hodiny týždenne. Špeciálny pedagóg rozvíja tie kognitívne funkcie, ktoré sú uvedené ako problémové v diagnostických správach (psychologická, špeciálno – pedagogická) z poradenských centier, ktoré sú v pôsobnosti MŠVV a Š SR. Riadi sa tiež odbornými správami od lekárov.

Žiaci so ŠVVP sú:

• Žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia (Dysgrafia, Dysortografia, Dyslexia, Dyskalkúlia)
    • Žiaci s poruchou aktivity a pozornosti (ADHD, ADD, s odbornou správou a odporúčaním od neurológa prípadne pedopsychiatra)
    • Žiaci so zdravotným postihnutím [sluchovým, zrakovým, telesným, mentálnym, narušenou komunikačnou schopnosťou (NKS), autizmom (s odbornou správou a odporúčaním od pedopsychiatra)]
    • Žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení
    • Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
    • Žiaci s nadaním

Špecifické vývinové poruchy učenia:

Dysgrafia = špecifická porucha písania- problémy v zvládnutí grafomotoriky prejavujúce sa v písomnom prejave, ťažko čitateľné až nečitateľné a neúhľadné písmo, nedodržaná lineatúra na riadku, kostrbaté písmená, nepravidelná hustota jednotlivých grafém.

Dysortografia = špecifická porucha pravopisu – vynechávanie, pridávanie, sprehádzanie písmen, zamieňanie tvarovo a zvukovo podobných písmen, slabé rozlišovanie mäkkých a tvrdých slabík, krátkych a dlhých hlások, nedodržiavanie hraníc slov, viet, nezvládnuté vybrané slová.

Dyslexia = špecifická porucha čítaniazamieňanie zvukovo a tvarovo podobných hlások, slabík, slov. Prehadzovanie, pridávanie, vynechávanie hlások, slabé až nedostatočné porozumenie čítaného textu a jeho slabá následná reprodukcia.

Dyskalkúlia = špecifická porucha matematických schopnostíneschopnosť vykonávať matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), slabý úsudok, analógia, postreh, logika. Tieto problémy sa prejavujú aj v priestorovej orientácii miesta, času, na ploche, v pravo-ľavej orientácii (PĽ), s prácou napríklad na číselnej osi, v slepej mape.

Školský špeciálny pedagóg :

• Konzultuje podľa potreby so zákonnými zástupcami pri edukačnom pôsobení na žiaka a pri zdolávaní jeho oslabení v spoločnej odkomunikovanej súčinnosti, poskytuje dôležité rady a informácie rodičom.
    • Úzko spolupracuje s vedením školy, výchovným a karierným poradcom, triednymi a ostatnými pedagogickými zamestnancami.
    • Depistážnou činnosťou vyhľadáva zaostávajúcich a slabších žiakov.
    • Zúčastňuje sa MZ, PK, prijímaniu prvákov do 1. ročníkov, testovaniu piatakov, monitoru deviatakov
    • Spolupracuje pri tvorbe individuálnych výchovno-vzdelávacích programov (IVVP).
    • Je v aktívnom kontakte s poradenskými zariadeniami, ktorých klientmi sú individuálne začlenení (integrovaní) žiaci našej školy.
    • Navštevuje semináre a školenia pre špeciálnych pedagógov a odborne sa vzdeláva.
    • Osvetovou činnosťou pôsobí na laickú verejnosť.

Včasná diagnostika porúch vyšetrená poradenským zariadením a trénovanie stimulačných programov v poradni, správne nastavenie IVVP a včasné zaradenie do reedukačných cvičení, pravidelná kontrola zo strany rodičov v domácom prostredí s pravidelnou informovanosťou od triedneho učiteľa a ostatných pedagogických a odborných zamestnancov výrazne napomáhajú k napredovaniu žiaka, jeho radosť z úspechu kladne pôsobí na jeho sebavedomie a výsledky vo výchovno – vyučovacom procese.